Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Najpopularniejszy jest Zetor

Maszyny rolnicze. Rekordowa sprzedaż ciągników w 2010 roku
25.02.2011 00:00:00
Podsumowanie rynku ciągników rolniczych w 2010 roku w Polsce, w raporcie AgriTrac, sporządzonym przez firmę Martin & Jacob, eksperta rynku rolnego, nastraja optymistycznie. Sprzedaje się coraz więcej ciągników i rośnie udział w rynku traktorów nowych. Najczęściej sprzedaje się i kupuje ciągniki marki Zetor, następnie Ursus oraz Massey Ferguson. Są to w większości ciągniki zaawansowane wiekowo, jednak ze względu na swoją uniwersalność, łatwość konstrukcji oraz przede wszystkim cenę, znajdują kolejnych nabywców. Niemniej takie marki jak Case IH, John Deere, Renault oraz Fendt stają się bardziej pożądanym produktem na rynku wtórnym. W przypadku ciągników importowanych, rejestrowanych wcześniej za granicą, podobnie jak przed rokiem największą popularnością cieszyły się ciągniki marki Zetor, Massey Ferguson oraz John Deere. Firmą o największej sprzedaży w 2010 roku (ciągniki nowe) był New Holland, który sprzedał się w ilości 2465 sztuk. New Holland kolejny rok przewodzi w zestawieniu najchętniej wybieranych marek ciągników. Poziom 2 tysięcy sztuk sprzedanych ciągników przekroczył również czeski Zetor (2.179 szt.). Bardzo blisko tej granicy była firma John Deere, która sprzedała 1.992 ciągniki.
Na rynku wtórnym - ciągników używanych w kraju i rejestrowanych po raz wtóry oraz ciągników importowanych - zarejestrowano w 2010 roku łącznie 14.366 sztuki. W stosunku do 2009 roku ta liczba była większa o 522.
Większa liczba rejestracji odnotowana była tylko w przypadku ciągników sprowadzonych z zagranicy. Warto zauważyć, iż liczba ciągników rejestrowanych wtórnie była zbliżona do liczby rejestracji ciągników fabrycznie nowych. Takie zachowanie rynku świadczy o odmładzaniu się parku maszynowego.
W obrocie krajowym królują Zetory i Ursusy
Schemat zachowania rynku wtórnego jest powtarzalny. Najczęściej sprzedaje się i kupuje ciągniki marki Zetor, następnie Ursus oraz Massey Ferguson. Są to w większości ciągniki zaawansowane wiekowo, jednak ze względu na swoją uniwersalność, łatwość konstrukcji oraz przede wszystkim cenę, znajdują kolejnych nabywców. Niemniej takie marki jak Case IH, John Deere, Renault oraz Fendt stają się bardziej pożądanym produktem na rynku wtórnym. Dzięki większemu zaufaniu do zachodnich marek oraz dostępności serwisu oraz części zamiennych, wzrasta ilość nabywanych używanych ciągników tych marek.
W imporcie: Zetory, Massey Fergusony i John Deere
W przypadku ciągników importowanych, rejestrowanych wcześniej za granicą, podobnie jak przed rokiem największą popularnością cieszyły się ciągniki marki Zetor, Massey Ferguson oraz John Deere. Import dwóch pierwszych marek był jednak znacznie niższy niż przed rokiem. Import marki John Deere znacznie się ożywił w omawianym okresie - wzrost importu o 17,1 proc. Najwyraźniejsza zmiana w stosunku do 2009 roku miała miejsce w przypadku marki Belarus, której import wzrósł o ponad 56 proc. Widoczna była zatem zbieżność z rynkiem ciągników fabrycznie nowych, na których marka Belarus również odnotowała bardzo wyraźne wzrosty. Powodem takiego zachowania rynku mogła być niejasna sytuacja dotycząca dopłat unijnych. Największy spadek importu odnotowała rodzima firma Ursus - spadek o 12,5 proc.
Nowe - rekordowa sprzedaż!
Sprzedaż nowych ciągników rolniczych mierzona liczbą ich rejestracji osiągnęła w 2010 roku rekordowy poziom 14 380 sztuk. Jest to wzrost o blisko pół tysiąca sztuk w stosunku do rekordowego 2009 roku. To świetny rezultat na tle dużych europejskich rynków - zauważa firma Martin & Jacob.
Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej sprzedaż nowych ciągników rolniczych bardzo przyspieszyła. Obecnie sprzedaje się dwa razy więcej ciągników niż pięć, sześć lat temu. W każdym kolejnym roku - poza kryzysowym 2008 - poprawiane są rekordy poprzedniego roku. Podobnie było w 2010. Przez jego większą część, comiesięczne ilości sprzedawanych ciągników były na najwyższych poziomach od 2005 roku. W porównaniu do 2009 roku rynek wzrósł o ponad 3,5 proc.
New Holland na topie
Firmą o największej sprzedaży w 2010 roku (ciągniki nowe) był New Holland, który sprzedał się w ilości 2465 sztuk. New Holland kolejny rok przewodzi w zestawieniu najchętniej wybieranych marek ciągników. Poziom 2 tysięcy sztuk sprzedanych ciągników przekroczył również czeski Zetor (2.179 szt.). Bardzo blisko tej granicy była firma John Deere, która sprzedała 1.992 ciągniki.
Największy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2009 roku odnotowała marka Belarus, która zwiększyła swoją sprzedaż prawie trzykrotnie (+855 sztuk). Równie dobrze w 2010 roku radził sobie John Deere, który po wprowadzeniu nowych modeli zwiększył sprzedaż o 774 sztuki (+63%). Stabilna sprzedaż na przełomie całego roku pozwolił marce Deutz-Fahr uzyskać trzeci najwyższy wynik pod względem wzrostu sprzedaży, który wyniósł 270 sztuk (+34%).
W doborowym towarzystwie
Mariusz Chrobot, dyrektor analiz sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych AgriTrac:
- Ostatnie lata były bardzo owocne dla firm, które sprzedają ciągniki i maszyny rolnicze. Unijna pomoc mobilizowała rolników do inwestowania w rozwój swoich gospodarstw. Tylko na zakup nowych ciągników polscy rolnicy wydali w ubiegłym roku ponad 2 mld złotych. Kolejny miliard był wart rynek ciągników używanych. Analizując sprzedane sztuki ciągników Polska dołączyła do grupy państw o największej sprzedaży ciągników. Oczywiście nadal daleko nam do takich potęg jak Francja, Niemcy czy Włochy, gdzie ciągników sprzedaje dwa razy więcej niż w Polsce, ale jesteśmy tuż za nimi i dołączyliśmy już do grupy takich państw jak Wielka Brytania czy Hiszpania, gdzie rocznie sprzedaje się około 15 tysięcy sztuk. To, co wyróżnia nas na tle tych państw to stale rosnąca sprzedaż i skuteczne opieranie się skutkom kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Można powiedzieć, że Polska, jako rynek stała się bardzo ważnym punktem na mapie największych światowych rolniczych marek.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.