Wiadomości z rynku

sobota
18 stycznia 2025

Małe mogą więcej

Spory rynek koparek gąsienicowych do 8 ton
28 lutego 2014
Na rynku małych koparek gąsienicowych pojawiło się ostatnio sporo nowości. Najnowsze konstrukcje są bardziej ekologiczne, oszczędniejsze w eksploatacji, bezpieczniejsze i zapewniają wyższy komfort pracy operatorowi.
Z naszego sondażu wśród producentów i dystrybutorów takiego sprzętu wynika, że nabywcy mają duży wybór maszyn o masie operacyjnej do około 8 ton.

Nowy model JCB - 8018CTS mini

W koparkach JCB 801 mini wprowadzono ponad 30 usprawnień wpływających na redukcję kosztów eksploatacyjnych, zwiększenie produktywności, bezpieczeństwa i komfortu.
Nowy model 8018CTS jest dopełnieniem sektora 1,5-tonowych maszyn. Charakteryzuje się m.in. zwiększoną o 52% zdolnością utrzymywania ładunku oraz lepszą wydajnością podnoszenia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej stabilności, według producenta - najlepszej w swojej klasie. Zwiększono także o 11% głębokość kopania (244 mm).
Nowy wysięgnik o konstrukcji skrzynkowej jest wyjątkowo wąski, więc operator ma lepszą widoczność. Wszystkie przewody od strony łyżki prowadzone są wewnątrz wysięgnika, co sprawia, że są dobrze chronione w czasie wykonywania wąskich wykopów.
Wydajność podczas kopania jest dodatkowo podniesiona poprzez większą o 52 mm wysokość przenoszenia, co przekłada się na wysokość załadunku sięgającą 2,68 m. Uzyskano także zwiększenie zasięgu (o 138 mm) - na poziomie gruntu do 4,16 m.
Wszystkie te usprawnienia udało się wprowadzić, mimo że promień obrotu z przodu został zredukowany o 92 mm, aby maszyna stała się jeszcze bardziej kompaktowa, co predestynuje ją do prac w obszarach o ograniczonej ilości miejsca. Ponadto szybkozłącze koparkowe, gdy jest zamontowane, pozwala na składanie łyżki ze spycharką, co ułatwia przejazd w miejsce prac.
Coraz więcej klientów korzysta z 1,5-tonowych maszyn mini zarówno do kopania, jak i podnoszenia. W zawiązku z czym, zwiększono zdolność utrzymywania ładunku aż o 52%! Udało się to osiągnąć dzięki zwiększeniu średnicy ramienia wysięgnika, przesunięciu kolumny wysięgnika bliżej środka maszyny, obniżeniu środka ciężkości oraz zastosowaniu układu zaworów hydraulicznych najwyższej jakości.
Producent zwraca uwagę, że koparka 8018CTS wyróżnia się najlepszymi wartościami sił skrawających łyżki i lemiesza.

Większy komfort

Model 8018CTS został osadzony na rozsuwanym podwoziu i wyposażony w standardzie w gąsienice o krótkim skoku, co przekłada się na zmniejszenie poziomu hałasu i wibracji przenoszonych przez podwozie w czasie przejazdów. Prędkość jazdy jest teraz ręcznie kontrolowana za pomocą przełącznika przyciskowego, standardowo zamontowanego na dźwigni lemiesza. Lemiesz zyskał nowy profil, wpływający na lepsze przesuwanie materiału oraz większą wydajność spychania i sortowania. Rozszerzenia lemiesza spycharki stały się jego integralnymi częściami - zamocowanymi zawiasowo - tak aby bez problemu mogły zostać przygotowane do pracy lub złożone na czas przejazdu. Lemiesz spycharki został przesunięty o 160 mm do przodu, przez co poprawiona została stabilność przodu maszyny, a operator zyskuje lepszą widoczność obu krańców lemiesza.

Korzyści ze zmian w układzie hydraulicznym

Jednym z głównych usprawnień układu hydraulicznego, zasilanego silnikiem Perkinsa o mocy 14,2 kW, jest lepsza kontrola, dzięki poprawionym połączeniom, które umożliwiają operatorowi wykonywanie płynnych ruchów podczas kopania. Poprawiono też zdolność utrzymywania ładunku dzięki nowemu blokowi zaworowemu, co ma znaczenie podczas podnoszenia i układania ciężkich elementów. Ulepszone prowadzenie podczas jazdy na wprost zapewnia szybsze i prostsze przestawianie maszyny. Model 8018 CTS ma możliwość poruszania się w linii prostej i jednoczesnej obsługi innych funkcji.
Ostatnią korzyścią, którą przynosi nowy blok zaworowy, jest pełna kontrola odcięcia. Działanie wszystkich elementów układu hydraulicznego, w tym joysticków koparki, dźwigni jazdy i obrotu wysięgnika oraz pedałów pomocniczych, jest przerywane, gdy znajdująca się pod lewą ręką operatora dźwignia zostaje podniesiona w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa - uniknięcia nieumyślnego uruchomienia elementów roboczych maszyny.

Modyfikacja kabiny

Kabiny koparek mini JCB należą do największych i mają szeroko otwierane drzwi. Podłoga jest płaska i łatwa w czyszczeniu, a płaskie szyby zastosowano w celu zagwarantowania niskich kosztów ewentualnej wymiany. Kolejne rozwiązanie wpływające na niskie koszty eksploatacji to standardowa i nisko zamocowana płyta stalowa drzwi, wykluczająca konieczność wymiany rozbitej szyby.
Wewnątrz kabiny pedały zostały przemieszczone tak, że pedał obrotu wysięgnika znajduje się teraz po prawej stronie a pedał pomocniczy - po lewej. Drążki kontroli jazdy zostały udoskonalone, aby poprawić precyzję kierowania, zwłaszcza przy niższych prędkościach przejazdu.
Aby zapewnić dobry dostęp do podzespołów wymagających serwisowania, maszyna wyposażana jest w uchylną kabinę.

Dwie nowe 6-tonowe koparki Doosan

Firma Doosan wprowadziła na rynek dwie 6-tonowe koparki kompaktowe nowej generacji - DX63-3 i DX62R-3 ze skróconą częścią tylną (system RTS). Zaprojektowane z myślą o zastąpieniu modeli DX60R i DX55E koparki mają szereg rozwiązań zapewniających większą wydajność, sprawność, wygodę, trwałość oraz łatwość konserwacji i serwisowania.
Zwiększono wydajność układu hydraulicznego - przepływ maksymalny jest większy aż o 33% i wynosi 132 l/min. Dodatkowo układ ten jest wyposażony w czujnik obciążenia zwiększający jego wydajność i poprawiający płynność i sprawność pracy.
Koparki te charakteryzują się większą siłą kopania, która na łyżce wynosi teraz 4,4 tony, o 7% więcej niż w przypadku poprzednich modeli, a na ramieniu jest większa o 10% i wynosi 2,9 t. Zastosowanie dłuższego ramienia pozwoliło zwiększyć całkowity zasięg roboczy. Siła trakcyjna urosła o 5%, do 5,6 t, a prędkość jazdy zwiększono do 2,6 km/h w dolnym i 4,7 km/h w górnym zakresie.

Kabina - ciszej i bezpieczniej

Ilość miejsca w nowej, klimatyzowanej kabinie ROPS jest prawie taka sama jak w dużo większych maszynach z segmentów średniego i ciężkiego. Poziom hałasu w kabinie wynosi tylko 73 dBA. Operator może regulować położenie i kąt poduszki fotela oraz położenie konsoli sterowania. Podparcie części lędźwiowej dodatkowo zwiększa wygodę. Dostępny jest też fotel ogrzewany.
Nowy kolorowy monitor LCD o przekątnej 5,7 cala umożliwia operatorowi sterowanie przepływem pomocniczego układu hydraulicznego i monitorowanie innych funkcji, takich jak okresy serwisowania. Panel operatora dostarcza kompleksowych informacji o stanie maszyny. W standardowej wersji znajduje się także zabezpieczenie przed kradzieżą w postaci blokady hasłem.
Przepływem hydraulicznym steruje specjalny program. Dodatkowo koparki posiadają funkcje automatycznej redukcji biegu przy spychaniu oraz wyrównywania lemiesza.
Koparki DX62R-3 i DX63-3 wyposażone są w zgodny z normą Stage IIIA, silnik Yanmar o mocy 36,2 kW. Elektroniczny układ wtrysku oraz automatyczna redukcja obrotów silnika mają wpływ na optymalne zużycie paliwa.
Niskie poziomy hałasu i emisji obu koparek sprawiają, że można je eksploatować również w obszarach wrażliwych na hałas i w nocy.

Prosta konserwacja

Wygodnie rozmieszczone punkty kontroli ułatwiają rutynową konserwację, a przechylna kabina ułatwia prace serwisowe. Łatwy dostęp do chłodnicy silnika i chłodnicy oleju pozwala na szybkie ich wyczyszczenie. Poszczególne części silnika dostępne są z boku, a umieszczenie filtrów oleju i paliwa z boku korpusu silnika ułatwienia ich wymianę.
W tym segmencie Doosan oferuje na naszym rynku jeszcze sześć koparek, począwszy od modelu DX27z, o masie 2,7 tony i maksymalnej głębokości kopania 2.490 mm, aż do DX60R, o masie 5,8 t, o maksymalnej głębokości kopania 4.145 mm. Wszystkie napędzane są silnikami Yanmar.

Nowości Bobcat: 6-tonowa E62 i 8-tonowa E85

Firma Bobcat wprowadziła dwie nowe minikoparki w zakresie wagowym 6-8 ton. Nowe modele, 6-tonowy E62 i 8-tonowy E85 z ograniczonym przechyłem tylnym (RTS), napędzane są silnikami Yanmar, z tym że ta lżejsza ma jednostkę Stage IIIA, a cięższa Stage IIIB. Zastępują one poprzednie modele odpowiednio E60 i E80. Zwiększono wydajność, uniwersalność, komfort operatora, trwałość oraz łatwość konserwacji i napraw.
Minikoparkę E62, biorąc pod uwagę jej dane techniczne, można uznać za bliźniaczy dla modelu Doosan DX62R-3. Model E85 napędzany jest silnikiem o mocy 44,3 kW (10 % wzrostu mocy, w porównaniu do modelu E80). Spełnia on wymagania emisyjne dzięki zastosowaniu układu recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtra cząstek stałych (DPF).

Bardziej wydajna hydraulika

Obie koparki wyposażono w zmodernizowany układ hydrauliczny, zapewniający większe ciśnienia i poziomy przepływu. To przekłada się na zwiększoną precyzję i wydajność kopania i podnoszenia.
Koparka E62 ma o 10% większą siłę kopania ramienia (28,7 kN) oraz o 8 % większą siłę kopania łyżki (43,1 kN) w wersji z krótkim ramieniem. W modelu E85 siła kopania łyżki została zwiększona jeszcze bardziej - do 61,8 kN, co stanowi 13 % wzrost w stosunku do poprzedniego modelu.
Modele E62 i E85 są standardowo wyposażone w układy hydrauliki podstawowej i pomocniczej, zapewniające dwukierunkowy i proporcjonalny przepływ dla większej wszechstronności.
Ustawienia przepływu hydrauliki pomocniczej przystawek dostępne są na ekranie pomocniczym na nowym kolorowym 5,7-calowym wyświetlaczu.
Silniki jazdy wyposażone są standardowo w automatyczną skrzynię biegów zapewniającą lepszą zdolność manewrową, szczególnie podczas zwrotów i niwelowania terenu, gdyż system automatycznie redukuje bieg przy większym obciążeniu. Prędkości jazdy zwiększono zarówno w niskim (E62 - 2,6 km/h i E85 - 2,7 km/h), jak i wysokim zakresie (obie koparki 4,7 km/h).
Dla optymalizacji podnoszenia, oba modele wyposażono standardowo w zawory podtrzymujące wysięgnik i ramię oraz w urządzenie ostrzegające o przeciążeniu, aby ułatwić uzyskanie aprobaty do zastosowań dźwigowych.
Podobnie jak inne modele Bobcat, obie koparki wyposażono w funkcję wyrównywania lemiesza, ułatwiającą pracę podczas niwelowania terenu. W E62 zwiększono również wysokość lemiesza. Obie maszyny mają elektryczną pompę tankowania.
Niski poziom emisji spalin oraz hałasu (97 i 98 dBA odpowiednio w E62 i E85) sprawia, że koparki nadają się do zadań w miejscach wymagających niskiego natężenia dźwięku oraz w godzinach nocnych.

Nowa kabina ROPS: niski poziom hałasu

Przestrzeń w nowej kabinie ROPS jest porównywalna z kabinami większych maszyn segmentu średniego i ciężkiego. Wewnątrz poziom hałasu ograniczono do 73 dBA (E62) i 71 dBA (E85). Do komfortu operatora przyczynia się również układ klimatyzacji.
Otwarta budowa kabiny zapewnia szerokie pole widzenia we wszystkich kierunkach. Oświetlenie kabiny, osłona przeciwsłoneczna oraz boczne lusterko przyczyniają się do wygody i bezpieczeństwa pracy operatora. Pozycję, kąt siedziska, podparcie części lędźwiowej kręgosłupa oraz pozycję konsoli można regulować.
Jeśli chodzi o obsługę to rozwiązania są podobne jak w opisywanych wyżej koparkach Doosan.
W tym segmencie Bobcat proponuje jeszcze dziewięć koparek gąsienicowych, napędzanych silnikami Yanmar i Kubota. Najmniejsza z nich to model E16, o masie 1.644 kg i maksymalnej głębokości kopania 2.602 mm, zaś najcięższa to E62 ZTS, ważąca 6.130 kg i kopiąca na głębokość 4.115 mm.

Terex na każde podłoże

Firma EWPA, sprzedająca maszyny marki Terex, w tej klasie koparek proponuje jedną - TC 75 o masie 7.500 kg. To średnia spośród maszyn tej marki, ostatnio udoskonalona - konstruktorzy dodali wiele specjalnych funkcji, aby ułatwić życie użytkownikowi.
Kabina z certyfikatem ROPS ma konstrukcję chroniącą operatora przy dachowaniu. Zastosowano nowy system sterowania "Fingertip": narzędziami hydraulicznymi można sterować z dużym wyczuciem. Dzięki potencjometrowi można łatwo dozować olej.
Większą uniwersalność maszyny zapewnia dodatkowy proporcjonalny obwód sterowania narzędziami roboczymi (w standardzie) w systemie "Fingertip" - sterowanie za pomocą kółka lub pedału.
Układ jezdny jest mocniejszy i bardziej płynny. Nowy silnik napędowy dostarcza 10% więcej mocy i momentu obrotowego. Nowa przekładnia napędu automatycznie przełącza się między prędkościami, w zależności od ciśnienia, co jest ważne podczas równania. Kolejne rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska i portfela użytkownika.
Autoidle - nowy automatyczny system pracy jałowej, oferowany w standardzie, pozwala oszczędzać paliwo. Silnik po pięciu sekundach braku obciążenia przełącza się na pracę jałową.
Użytkownik ma możliwość wyboru najefektywniejszego rozwiązania do pracy w różnym terenie. Napęd gąsienicowy ma nowe dodatkowe wersje: guma 450 mm - do jazdy po asfalcie; stal 450 mm - odporność w terenie; stal wysokowytrzymała 450 mm - z podzespołami odpornymi na zużycie (praca w terenie kamienistym lub wulkanicznym); stal 600 mm - mniejszy nacisk na podłoże (praca na miękkim podłożu); 450 mm Roadliner combi - zmienne warunki terenowe. W tej ostatniej wersji, aby ograniczyć koszty w przypadku uszkodzenia, wystarczy tylko wymienić jedną nakładkę gumową, w przeciwieństwie do maszyn z gąsienicami gumowymi, w których trzeba wymienić całą gąsienicę.
Koparka TC 75 napędzana jest 4-cylindrowym wysokoprężnym, turbodoładowanym silnikiem Deutz o mocy 74 KM. Pojemność łyżki waha się od 65 do 335 l, głębokość kopania wynosi 4,25 m, zasięg 7,26 m, szerokość całkowita (z lemieszem) 2.330 mm, wysokość nad kabiną 2.720 mm.

Kilkanaście modeli od Komatsu

Wybór małych koparek jest duży, o czym świadczy choćby oferta Komatsu Poland, czyli kilkanaście modeli małych koparek, o masie do 8 ton, począwszy od modelu PC09-1 o masie 880-1.080 kg aż do PC80MR-3 (7.350-8.000 kg). Jedną z najnowszych maszyn Komatsu w tej klasie jest zaprezentowany na ubiegłorocznej Baumie model PC55MR-3. To koparka o operacyjnej masie od 5.160 do 5.350 kg, bez wystającej tylnej części, która może bezpiecznie pracować w ciasnych miejscach. Napędzana jest silnikiem Komatsu 4D88E-6 Stage IIIA, o mocy maksymalnej 39 KM. Pojemność łyżki wynosi 0,07-0,175 m sześc., a głębokość kopania 3.800-4.160 mm. Konstruując nowy model zwracano uwagę na poprawę komfortu operatora i ergonomii. Na życzenie montowana jest m.in. klimatyzacja.

Szybkie koparki Hyundai

Firma Amago Sp. z o.o. ma obecnie w sprzedaży osiem modeli koparek gąsienicowych Hyundai o masie roboczej do 8 ton. Najmniejsza koparka R16-9, ważąca 1,6 tony, posiada łyżkę o maksymalnej pojemności 0,04 m3 i głębokości kopania do 2.250 mm. Moc silnika to 17 KM, a sama maszyna ma 1.250 mm szerokości. Z kolei R80CR-9 jest w obecnej chwili największą midi koparką midi w ofercie Amago. Maksymalna pojemność łyżki wynosi 0,28 m3, maks. głębokość kopania - 4.140 mm, a szeroka na 2.300 mm maszyna ma moc 59 KM. Modele serii 9 są jeszcze w sprzedaży, ale zastąpią je wkrótce maszyny z serii 9A, które także są już w ofercie koreańskiego producenta.
Maszyny Hyundai mini i midi napędzane są silnikami Mitsubishi lub Yanmar. Charakterystyczną cechą koparek tej marki jest duża szybkość pracy i wysokie bezpieczeństwo operatora. Jak zapewnia producent, w swojej klasie maszyny te mają najwyższą siłę udźwigu a nowoczesny system hydrauliczny pozwala na pracę ramienia i łyżki oraz równoczesną jazdę. Koparki mini są również wyposażone w system centralnego smarowania, podgrzewane lusterka i radio CD. W wyposażeniu opcjonalnym przewidziano laserowy system wskaźnikowy, szybkozłącze, długie ramię, klimatyzację i lampę do nocnej pracy.
Firma Amago uruchamia obecnie dział maszyn używanych ze względu na rosnące zainteresowanie klientów maszynami "z drugiej ręki". Jak powiedział nam Mariusz Mager, organizujący nowy dział, budowana jest strona internetowa, na której pojawią się oferty maszyn z placu Amago, od dealerów europejskich Hyundai oraz propozycje klientów. W założeniu będą to głównie maszyny marki Hyundai, ale także inne, jako że Amago odkupuje od klientów używane maszyny różnych marek.

Stabilne i atletyczne Volvo

Także Volvo ma w ofercie kilkanaście koparek w interesującym nas segmencie. Jedną z najnowszych minikoparek tej marki jest ECR58D. Maszyna ta wyposażana jest w dużej mocy silnik Volvo, zgodny z normą Tier 4f, o mocy 35 kW. Udoskonalono układ hydrauliczny, a dostęp serwisowy ułatwia to, że wszystkie kontrolne punkty serwisowe są dostępne z poziomu podłoża. Pogrupowane filtry ułatwiają regularną obsługę techniczną. Według producenta maszynę tę cechuje niezrównana stabilność i zdolność do podnoszenia cięższych ładunków, m.in. dzięki przeciwciężarowi o dużej masie i mocnemu podwoziu.
Kabina zapewnia dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, do czego przyczyniają się wąskie słupki i duże okna.

Francuskie montowane w Polsce

Małe koparki są także produkowane w Polsce. Od września 2013 roku montuje je firma Elgo-Plus z Miechowic Dużych koło Brześcia Kujawskiego. Powstają tu minikoparki francuskiej marki Sauterelle o masie zaledwie 470 kg.
Maszyny napędzane są silnikiem OHV o mocy 6,5 KM. Głębokość kopania wynosi 1,40 m, wysokość załadunku 1,40 m, obrót 80 st. w lewo i w prawo. Koparki te polecane są m.in. do prac ziemnych (wszelkie wykopy pod kanalizacje czy melioracje, skarpowanie, wykopy pod fundamenty itp.), prac w ogrodzie (nawadniania, baseny), do wykopów pod kable energetyczne i telekomunikacyjne oraz jako miniładowacz czołowy.- To jest francuska konstrukcja - powiedział nam Andrzej Zieliński, właściciel firmy Elgo-Plus. - Przywozimy części z Francji i tutaj montujemy je w całość. Sprzedajemy na razie więcej takich maszyn na eksport niż w kraju, przede wszystkim do Szwecji i Austrii. Tę koparkę wyróżnia to, że jest wąska, mierzy zaledwie 72 cm, czyli można nią wjechać do pomieszczeń przez każde drzwi. Waga 470 kg pozwala przewozić ją na przyczepce bez prawa jazdy kategorii E. Jest to maszyna wielofunkcyjna, m.in. można zamontować do niej wiertnicę albo wykorzystywać ją jako mały pług do odśnieżania. Konstrukcja maszyny jest prosta, oparta na hydraulice, bez elektroniki.
Jak widać, jest z czego wybierać, a poziom możliwości koparek mini i midi oraz ich wyposażenia, bez względu na markę, jest zbliżony. Nabywcy muszą zwracać uwagę na szczegóły oraz precyzyjnie dobierać maszyny do zadań, jakie będą miały wykonywać.
Dane techniczne nowych koparek Doosan
  DX62R-3 DX63-3
Łyżki 0,069 - 0,175 m3
Masa robocza (z kabiną/gąsienice gumowe/ramię długie) 6.250 kg
Głębokość kopania (ramię 1,6/1,9 m) 3.815/4.115 mm
Zasięg kopania (ramię 1,6 m/1,9 m) 6.230/6.525 mm 6.060/6.355 mm
Wysokość zrzutu (ramię 1,6 m/1,9 m) 4.045/4.260 mm
Prędkość jazdy dolny zakres - 2,6 km/h, górny - 4,7 km/hh
Przepływ w pomocniczym ukł. hydraulicznym 132 l/min
Siła trakcyjna 5,6 t
Silnik Yanmar Stage IIIA, 3.054 cm3, 36,2 kW przy 2200 obr/min
Wym całkowite w pozycji jazdy (wys./szer./dł) 2.550/1.980/5.670 mm
Dane techniczne koparki Bobcat E85
Łyżki 0,20-0,28 m3
Masa robocza (z kabiną /gumowymi gąsienicami/długim ramieniem) 8.600 kg
Głębokość kopania (ramię 1,7/2,25 m) 4.175/4.625 mm
Zasięg kopania (ramię 1,7/2,25 m) 6.915/4.625 mm
Wysokość podnoszenia (ramię 1,7/2,25 m) 4.645/4.625 mm
Prędkość jazdy niski zakres - 2,7 km/h, wysoki - 4,7 km/h
Przepływ hydrauliki pomocniczej 95 l/min
Siła uciągu 6,6 t
Silnik Yanmar Stage IIIB, 3.319 cm3, 44,3 kW przy 2.100 obr/min
Gabaryty w pozycji jazdy (wys./szer./dł) 2.655/2.300/6.165 mm
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.